Enrads fullkomplement cylindriska rullager är designade utan burstruktur, vilket tillåter maximalt antal rullar inuti lagret. Detta ökar kontaktytan och förbättrar avsevärt den radiella lastkapaciteten jämfört med standardburkonstruktioner.
De är lämpliga för applikationer där:
Typisk utrustning inkluderar växellådor, gruvmaskiner, pumpar, kompressorer, stålbearbetningssystem och industriella transmissionsenheter.

| Enrads fullkomplement cylindriska rullager | ||||||||||
| Lagermodell | Mått (mm) | Grundläggande belastningsklasser (kN) | Begränsande hastighet (rpm) | Vikt | Designfunktioner | |||||
| d | D | B | r | Cr | Cor | Fett | Olja | (kg) | ||
| NCF 18-serien (inre ring dubbelfläns, yttre ring enkelfläns) | ||||||||||
| NCF 1822 | 110 | 140 | 30 | 1.5 | 152 | 183 | 3800 | 4500 | 1.45 | Enkelriktad axiell lastkapacitet |
| NCF 1830 | 150 | 190 | 37 | 2 | 208 | 260 | 3000 | 3600 | 2.8 | Hög styvhet |
| NCF 1840 | 200 | 250 | 45 | 2.1 | 280 | 360 | 2400 | 2800 | 4.9 | Kraftig design |
| NCF 1856 | 280 | 350 | 56 | 3 | 425 | 570 | 1800 | 2200 | 10.2 | För extrema belastningar |
| NCF 29-serien (inre ring dubbelfläns, yttre ring enkelfläns) | ||||||||||
| NCF 2920 | 100 | 140 | 30 | 1.5 | 142 | 170 | 4000 | 4800 | 1.4 | Kompakt kraftig |
| NCF 2932 | 160 | 220 | 40 | 2.1 | 250 | 320 | 2600 | 3200 | 4.6 | Medelhastighetsapplikationer |
| NCF 2944 | 220 | 300 | 48 | 3 | 355 | 465 | 2000 | 2400 | 8.7 | Hög momentkapacitet |
| NCF 2960 | 300 | 420 | 65 | 4 | 570 | 780 | 1500 | 1800 | 20.5 | Extra tungt bruk |
| NJG 23-serien (inre ring utan fläns, yttre ring dubbelfläns) | ||||||||||
| NJG 2304 | 20 | 52 | 21 | 1.1 | 38.5 | 38 | 7500 | 9000 | 0.22 | Axiell förskjutning tillåten |
| NJG 2305 | 25 | 62 | 24 | 1.1 | 52 | 53 | 6700 | 8000 | 0.35 | Höghastighetskapacitet |
| NJG 2306 | 30 | 72 | 27 | 1.1 | 65 | 68 | 6000 | 7000 | 0.5 | Allmänt syfte |
| NJG 2307 | 35 | 80 | 31 | 1.5 | 82 | 88 | 5300 | 6300 | 0.7 | För vibrerande maskiner |
| NJG 2308 | 40 | 90 | 33 | 1.5 | 95 | 105 | 4800 | 5600 | 0.95 | Hög radiell kapacitet |
| NJG 2309 | 45 | 100 | 36 | 1.5 | 108 | 122 | 4300 | 5000 | 1.25 | Industriella växellådor |
| NJG 2310 | 50 | 110 | 40 | 2 | 130 | 150 | 4000 | 4800 | 1.65 | Krankrokar |
| NJG 2311 | 55 | 120 | 43 | 2 | 145 | 170 | 3600 | 4300 | 2.1 | Gruvutrustning |
| NJG 2312 | 60 | 130 | 46 | 2.1 | 160 | 190 | 3400 | 4000 | 2.6 | Valsverk |
| NNF 50-serien (dubbel rad, delad innerring) | ||||||||||
| NNF 5004 | 20 | 42 | 30 | 0.6 | 47 | 51 | 5300 | 6300 | 0.35 | Dubbelrad, hög styvhet |
| NNF 5005 | 25 | 47 | 30 | 0.6 | 52 | 60 | 4800 | 5600 | 0.4 | Momentlastkapacitet |
| NNF 5006 | 30 | 55 | 34 | 0.6 | 60 | 67 | 4300 | 5000 | 0.55 | Kompakt dubbelrad |
| NNF 5007 | 35 | 62 | 36 | 0.6 | 67 | 88 | 3800 | 4500 | 0.75 | Kraftiga applikationer |
| NNF 5008 | 40 | 68 | 38 | 1 | 75 | 111 | 3600 | 4300 | 0.9 | Hög belastningstäthet |
| NNF 5009 | 45 | 75 | 40 | 1 | 82 | 139 | 3200 | 3800 | 1.15 | För begränsat utrymme |
| NNF 5010 | 50 | 80 | 40 | 1 | 87 | 151 | 3000 | 3600 | 1.25 | Precisionsapplikationer |
| Andra gemensamma serier (NU 10, NU 22, NU 23 kompletta varianter) | ||||||||||
| NU 1008 | 40 | 68 | 15 | 1 | 48.5 | 53 | 6000 | 7000 | 0.28 | Standard komplett komplement |
| NU 1012 | 60 | 95 | 18 | 1.1 | 68 | 78 | 4800 | 5600 | 0.55 | Höghastighetsdesign |
| NU 2208 | 40 | 80 | 23 | 1.1 | 85 | 92 | 5600 | 6700 | 0.6 | Förbättrad kapacitet |
| NU 2212 | 60 | 110 | 28 | 2 | 122 | 142 | 4300 | 5000 | 1.25 | Robust konstruktion |
| NU 2308 | 40 | 90 | 33 | 1.5 | 108 | 122 | 5000 | 6000 | 1 | Kraftig industri |
| NU 2312 | 60 | 130 | 46 | 2.1 | 178 | 212 | 3800 | 4500 | 2.5 | Extrembelastningsapplikationer |
Den kompletta rullkonstruktionen maximerar antalet inre rullar, vilket gör att lagret kan fördela belastningen jämnare. Denna struktur är särskilt effektiv i applikationer med konstant tung belastning eller stötbelastning.
Jämfört med vanliga cylindriska rullager uppnår denna serie högre lastkapacitet i ett begränsat installationsutrymme. Det hjälper utrustningsdesigners att minska systemstorleken utan att offra hållbarheten.
Tillverkade av högkvalitativt lagerstål med kontrollerad värmebehandling, uppnår lagren stark ythårdhet och förbättrat motstånd mot utmattning, slitage och deformation under belastning.
Precisionsslipning och strikt dimensionskontroll säkerställer:
BMT Bearings tillämpar standardiserade produktions- och inspektionsprocesser i alla steg:
Produktionsledning följer ISO-anpassade kvalitetssystem, vilket säkerställer konsistens över partier för industriella upphandlingskrav.
Dessa lager används ofta i industrier som kräver hållbart och stabilt mekaniskt stöd:
BMT Bearings stödjer OEM och kundanpassad tillverkning baserat på tekniska krav:
Denna flexibilitet möjliggör integration i olika industridesigner och ersättningsmarknader.
Alla produkter är förberedda för internationell transport med skyddande industriförpackningar utformade för att förhindra:
Varje parti inspekteras före leverans, inklusive:
Detta säkerställer spårbar och stabil kvalitet för globala kunder.
BMT Bearings har mer än 20 års tillverkningserfarenhet inom tillverkning av precisionslager. Företaget fokuserar på stabil leveranskapacitet, konsekvent produktkvalitet och tekniskt stöd för industriella applikationer.
Viktiga styrkor inkluderar:
Vad är den största fördelen med design med full komplement?
Det tillåter fler rullar inuti lagret, vilket ökar den radiella belastningskapaciteten för tunga applikationer.
Är dessa lager lämpliga för höghastighetsapplikationer?
De är mer lämpade för förhållanden med medelhög till låg hastighet med hög radiell belastning.
Kan ritningar eller specifikationer anpassas?
Ja. OEM-tillverkning är tillgänglig baserat på tekniska ritningar och applikationskrav.
Var används dessa lager vanligtvis?
De används ofta i växellådor, gruvutrustning, pumpar, kompressorer och industriella maskinsystem.
Adress
No.183, Longfeng, väster om Zhangting industrizon, Yuyao, Ningbo, Kina
Tel
E-post